Zadzwoń
ul. Morelowa 32, 62-081 Przeźmierowo k/Poznania
Wyslij zapytanie

Jak odpowiednio dobrać odzież roboczą?

odzież robocza w pracy

odzież robocza w pracy

Odzież robocza wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać wysokiej klasy ubrania, które będą służyć przez wiele długich lat użytkowania. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w najbliższych czasie planują zakup nowej odzieży roboczej, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

O czym należy pamiętać przy doborze odzieży roboczej?

Wybierając nową odzież roboczą należy zadbać nie tylko o to, aby spełniała ona osobiste preferencje pracownika, ale również o to, aby dopasowana była ona do specyfiki wykonywanego zawodu. Pamiętać należy o tym, że w wielu branżach narzucony jest odgórnie nakaz noszenia określonego stroju. Osoby, które nie przestrzegają odpowiednich przepisów narażają swoje zdrowie. Tylko odpowiednio dobrana odzież jest w stanie ochronić pracownika podczas wykonywania pracy.

Materiał ma znaczenie

Jak łatwo się domyśleć wybierając nową odzież należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość wykonania, a dokładniej mówiąc na materiał z którego jest wykonana. Profesjonalna odzież robocza powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się doskonałą odpornością na uszkodzenia. Warto zadbać także o to, aby materiał był przewiewny. Niektórzy pracownicy w pracy spędzają nawet po 12 godzin, dlatego też należy poszukać idealnego kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem, a komfortem użytkowania. Jeżeli większość prac wykonywanych jest na zewnątrz, to warto rozglądać się dodatkowo na materiałami z funkcją przeciwdeszczową.

Warunki pogodowe

Wybór idealnej odzieży roboczej powinien być uzależniony także od pory roku. Jak łatwo się domyśleć w sezonie zimowym warto postawić na ocieplaną odzież, która doskonale chronić będzie przed zimnem i umożliwi dodatkowo założenie pod nią specjalnych ocieplaczy. W letnich miesiącach odzież robocza powinna być wykonana z cieńszego materiału, dzięki czemu będzie można zapobiec nadmiernemu przegrzewaniu się i nieprzyjemnemu poceniu. Jeżeli wykonujemy prace w nocy albo w niebezpiecznych miejscach, to warto zadbać o to, aby odzież robocza posiadała specjalne odblaski bezpieczeństwa.

Wysoka jakość odzieży roboczej

Na naszym rynku jest bardzo wielu producentów odzieży roboczej, ale należy powiedzieć sobie szczerze, że tylko kilku z nich oferuje wysokiej klasy produkty, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Wybierając nową odzież BHP warto postawić na produkty od renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią. Porządna odzież powinna być nie tylko bardzo wytrzymała i wygodna, ale również odporna na zabrudzenia i przygotowana do częstego prania. Godna uwagi jest przede wszystkim odzież, która wykonana jest w całości z tkanin opartych na kevlarze. Markowa odzież to inwestycja na długie lata, która bardzo szybko nam się zwróci.

Jakie materiały są godne uwagi?

Producenci oferują odzież roboczą wykonaną z wielu różnych materiałów, dlatego też należy zwrócić na nie szczególną uwagę. W miejscach o średniej temperaturze i stosunkowo niskiej wilgotności doskonale sprawdzi się odzież wykonana z popularnej bawełny, które po dłuższym czasie ponownie powraca do mody. W miejscach o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza najlepiej sprawdzą się oczywiście włókna sztuczne (oddychające). W miejscach gdzie występują częste opady warto postawić na odzież nieoddychającą i nieprzewiewną. Płaszcze przeciwdeszczowe powinny być wykonane na przykład z fantastycznego ortalionu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W bardzo wielu zawodach głównym zadaniem odzieży roboczej jest oczywiście zabezpieczenie pracownika, przed różnorodnymi urazami. W wielu branżach odzież robocza zastępuje odzież ochronną, dlatego też musi spełniać ona wszystkie normy i posiadać niezbędne certyfikaty. Porządna odzież ochronna ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla pracowników budowlanych, osób pracujących w kopalniach albo osób, które przebywają przy szkodliwych substancjach chemicznych. Na budowie niezbędny będzie oczywiście porządny kask, a osoby pracujące w laboratorium powinny zainwestować w ochronne fartuchy i maski na twarz.

Idealny rozmiar

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że odzież robocza powinna idealnie leżeć na pracowniku. Uważać należy przede wszystkim zamawiając odzież przez Internet. Najbezpieczniejszym wyjściem są oczywiście sklepy stacjonarne, gdzie można na miejscu przymierzyć odzież. Pomiar należy wykonywać zawsze blisko ciała. Zamawiając odzież roboczą online warto poprosić znajomego, aby nas dokładnie zmierzył, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać idealną rozmiarówkę.

Podziel się z przyjaciółmi: